Stwórz z nami „Standardy ŚWIETLIX”!
Rozpoczynamy ogromny projekt. Przez najbliższe dwa lata będziemy pracować nad ujednoliceniem pracy i dokumentacji w świetlicach środowiskowych. Będziemy tworzyć ogólnopolskie „Standardy ŚWIETLIX”. Zdajemy sobie sprawę, że projekt ten będzie wymagał czasu, wielu godzin pracy i zaangażowania, ale jesteśmy przekonani, że WARTO.
Dlaczego? Bo współpracując na co dzień z wychowawcami i kierownikami świetlic środowiskowych, znamy ich problemy i frustracje. Brak jednolitej dokumentacji, trudności z codziennymi obowiązkami sprawozdawczymi, prowadzenie dzienniczków… A w tym wszystkim dodatkowo jeszcze nieustanna troska o dzieci i chęć wsparcia w każdej minucie. Podsumowując, obowiązki administracyjne często zajmują zbyt wiele czasu i zbytnio obciążają pracowników.
Dlatego chcemy udoskonalić i ujednolicić sferę administracyjną
Prace nad projektem rozpoczną się od inauguracyjnej konferencji w Bielsku-Białej w dniu 11 maja 2026 r. To właśnie tam spotkamy się, by omówić oczekiwania pracowników świetlic, dowiedzieć się, co ich zdaniem jest najbardziej problematyczne i po prostu posłuchać, jakie mają pomysły na rozwiązanie tej sytuacji. Nasze główne zadania to: SŁUCHAĆ, SPISAĆ WNIOSKI i zacząć DZIAŁAĆ.
Dlatego już teraz zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie na tę konferencję!
Jak będzie wyglądała realizacja projektu?
Podczas majowej konferencji opowiemy szerzej o projekcie, przedstawimy jego założenia i utworzymy grupy robocze. Do końca roku będą one pracować nad przygotowaniem standardów dokumentacji w świetlicach (zestawem procedur, dobrych praktyk i narzędzi metodycznych). Spotkania grup roboczych będą odbywać się online.
Zadaniem uczestników grup roboczych będzie dyskusja i wymiana swoich doświadczeń oraz wstępne opracowanie propozycji standardów i praktyk. W wyniku tego powstanie proponowany zestaw standardów pracy świetlic, uwzględniający potrzeby różnych placówek, który następnie będzie dopracowywany i przekazany do pilotażu w kilku chętnych placówkach na terenie całej Polski.
Do pracy w grupach roboczych zapraszamy każdego kierownika świetlicy, który chciałby podzielić się z nami swoim doświadczeniem i wizją na ulepszenie funkcjonowania placówek. Swoją chęć będzie można zgłosić podczas konferencji w Bielsku-Białej.
Co jeszcze czeka nas na konferencji?
Podczas majowej konferencji odbędą się również dwie prelekcje, prowadzone przez ekspertów. Tematy: „Rola wychowawcy w życiu dziecka” oraz „Depresja dziecięca, samobójstwa i kryzysy emocjonalne”. Będzie także miejsce na panel dyskusyjny pt. „Od braków do standardów – jak wzmocnić system świetlic środowiskowych w Polsce?„. Serdecznie zapraszamy do udziału!
Przed nami bardzo intensywny czas, którego już nie możemy się doczekać. Do zobaczenia na konferencji „Standardy ŚWIETLIX” w Bielsku-Białej 11 maja 2026 r. o godz. 9:30!

